Özgün Makale Nedir Nasıl Yazılmalıdır

İyi bir makale yazarı olmanın ilk yolu öncelikli olarak özgün ve orjinal makaleler ortaya koymaktır. Bu yol söylendiği kadar kolay değildir; iyi bir araştırmacı, güçlü bir ikna kabiliyeti ve zengin bir kelime dağarcığına sahip olmayı gerektirir. Peki ama orjinal makale yazarı olmanın anahtarı nedir?

Özgünlük Kavramı Nedir

Tüm yazılarda, anlam bütünlüğü olan her bir parçaya paragraf denmektedir. Özgün bir yazının paragrafları arasında tutarlı geçişin olması ilk şarttır. Özgünlük en basit tanımıyla farklı ve benzersiz olmaktır, herkes tarafından işlenen bir konuyu farklı bir yorumla yeniden yazmaktır.

Özgün bir makale içerisinde herhangi bir taklit veya aşırı derecede benzerlik göremeyiz. Yazar; düşüncelerini, duygularını kendine has şekilde okurlarına aktarmayı başarmalıdır. Ortaya çıkardığı farklı ürünleri okurun ilgisini çekmeli ve farkındalığın altına imzasını atmalıdır.

Nasıl Özgün Olunur?

Özgün yazar olabilmek için öncelikle anlatım nitelikleri içerisinde akıcılık, yoğunluk ve tutarlılık ilkelerine bağlı olmak gerekmektedir. Bilgi vermek maksadı ile makale yazdıysanız yaşamın gerçeklerini, doğrulayıcı ve destekleyici özellikteki verileri, örnek kişiler ve yerlerin isimlerini yazının içinde mutlaka belirtmelisiniz.

Yazılanları daha inandırıcı kılmak için konu hakkında tanınmış bir kişinin düşüncelerini veya sözlerini okuyucularınıza aktarabilirsiniz.

Konu içerisinde gereksiz ayrıntılara girmeyin. Cümle içerisinde aynı ifadeleri çok fazla ve gereksiz kullanmak özgünlüğe gölge düşürmekten başka hiç bir fayda sağlamaz.

Anlam derinliği oluşturmak, düşünce ve duyguları makale aralarına dağıtmak, her okuyanda farklı bir etki oluşturmak, gerçekleri tüm detayları ile ortaya koymak bazen heyecanlandırıcı ve merak edici ayrıntıları işlemek bazen de olabildiğince sade bir dille anlatım yapmak orjinal makale için kabul edilebilir.

Her bir kelimeniz bir öncekini takip eder nitelikte olmalı, aktarılanlar birbirini destekleyici ve kanıtlayıcı nitelikte olmalıdır. Sonuç olarak yazı genelinde ana düşünceye aykırı bir durum olmamalıdır.

Olayların ve gelişmelerin üzerinizde bıraktığı izleri yazınıza aktarırsınız ve okuyucularınızı farklı diyarlara götüren birbirinden farklı hikayeler yaratırsınız.

Yazı Özgünlük Kontrolü

Bir makale yazdığımızda makalenin özgün olmasını sağlayabilmek kadar zor olduğu bilinen bir başka konu ise özgün bir makaleyi kontrol edebilmektir. Bu konu da dikkatli bir araştırmacı olmanızı gerektirir.

Bir bütün olarak makaleyi ele almalı ana düşünce, anlam geçişi, yazar yorumu gibi konular üzerinde önemle durmalısınız.

Bağlayıcı detayları gözden kaçırmamalı, paragraftaki bütünlük akıcılık, tutarlılığına, kalıplaşmış söz kalıplarının deyimler ve atasözlerinin sadece gerektiği yerlerde kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmelisiniz.

Yazı içerisinde kullanılan cümleler ve anahtar kelimeleri arama motorları üzerinde arama yaparak makalenin kopya kontrolünü kendiniz yapabilirsiniz. Anahtar kelimeler bu konunun daha önce hangi yazılarda ne şekilde kullanıldığını sizin için ortaya çıkaracaktır.

Makale özgünlük kontrolü çetitli siteler üzerinden bir panel üzerine yazılan yazıyı aktararak kopya kontrol butonu üzerinden birkaç saniye içerisinde kontrolünü gerçekleştirmektir.

Makalede içerisinde geçen tüm kelimeler kontrolden geçirilmelidir. Özgün bir makale okurlarınız ve takipçileriniz için son derece değerlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*